Diéta počas vzplanutia Crohnovej choroby

Pri vzplanutí Crohnovej choroby je nutné dodržiavať tieto základné princípy:
  1. jesť menšie porcie v častejších intervaloch (5-6x denne)
  2. celkom vynechať vlákninu (bezzvyšková diéta)
  3. nejesť potraviny, ktoré zhoršujú príznaky (dráždivé potraviny)
  4. dostatočný pitný režim
  5. stravovanie v kľudnej atmosfére, bez stresu
  6. jedlo je treba poriadne požuť, prípadne pripravovať ho v mixovanej, mletej alebo kašovitej forme.

Doležité je uvedomiť si, že neexistuje jednotná diéta pre každého. Vhodné je viesť si stravovací denník a identifikovať potraviny, ktoré uľavujú, aj tie, ktoré zhoršujú príznaky. Prehľad potravín, ktoré sa všeobecne považujú za vhodné a nevhodné, sa nachádza v tabuľke.

 

Tabuľka: Bezzvyšková diéta pri vzplanutí črevných zápalovách ochorení – prehľad vhodných a nevhodných potravín

Potravinová skupina Vhodné potraviny S mierou Nevhodné potraviny
Sacharidy, obilniny obilné zrná, bez obalov a klíčkov zemiaky celé zrná, grahamové múky,
pšeničná múka* otruby, klíčky
zemiakový, kukuričný škrob celozrnný chlieb, pečivo, cestoviny
biele pečivo*, biely chlieb* popcorn, varená kukurica
biela ryža,
cestoviny*
Mliečne výrobky, mäso, tuky chudé mäso (napr. hydina, ryby) maslo, nátierkové syry orechy, semienka
vajcia mastné a vyprážané mäso
mlieko**, mliečne výrobky**
tvrdé syry
tofu
Zelenina zeleninový vývar ošúpaná, uvarená a rozmixovaná šupka a jadierka zeleniny
(napr. zemianky, tekvica, baklažán) listová zelenina
zeleninové šťavy nafukujúce druhy
(brokolica, karfiol, cibuľa, cesnak)
strukoviny
Ovocie ošúpané, príp. aj uvarené a rozmixované ovocné šupky a jadierka
(napr. jablkové pyré, kompót) (napr. čerešne, hrozno)
mäkké, dužinaté, bez kôstok ovocie s vysokým obsahom vlákniny
(napr. banán, melón, avokádo) (citrusy, sušené ovocie)
ovocné šťavy (zriedené)
Ostatné ostré, mastné a vyprážané jedlá
cukor a sladkosti
umelé sladislá
alkohol, kofein (káva, čaj, kola)
sýtené a ľadové nápoje
* nevhodné pri celiakii     ** nevhodné pri intolerancii laktózy

Počas aktívneho štádia je dôležité udržať si svoju hmotnosť. Úbytok na váhe upozorňuje, že výživa nie je dostatočná. Dôležitosť správnej výživy je popísaná vyššie a treba sa o ňu vynasnažiť napriek tomu, že je to často ťažké. Pomôcť tomu môže príprava jedál, ktoré vyzerajú a sú chutné, a zároveň sú dobre znášané a hlavne nutrične bohaté.

Porcie jedla by nemali byť príliš veľké, jednak preto, aby nespôsobovali diskomfort pri plnom žalúdku (keď už je brucho aj tak ubolené), ale hlavne preto, aby črevo nebolo zaťažené príliš veľkým množstvom jedla a dokázalo ho adekvátne spracovať. Menšie porcie vykompenzuje častejšie jedenie, tak, aby celkové množstvo prijatého jedla bolo dostatočné.

Základom diéty počas vzplanutia (relapsu) Crohnovej choroby je tzv. bezzvyšková diéta, to znamená strava bez vlákniny. Vlákninu neobsahujú živočíšne produkty a upravené obilniny (zbavené obalov a klíčkov). Je možné konzumovať napr. chudé mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia, biely chlieb a pečivo, cestoviny, bielu ryžu. Samozrejme je nutné prihliadať k individuálnym obmedzeniam (intolerancie, alergie…).

   Prísne bezzvyškovú diétu je nevyhnutné dodržiavať v aktívnom štádiu Crohnovej choroby, hlavne ak je prítomné zúženie čreva, ktoré spôsobil zápal. Na zúženie upozorňuje bolesť brucha a kŕče.

V ľahších prípadoch vzplanutia Crohnovej choroby (iba zvýšené zápalové parametre bez výraznejších príznakov) a pri vzplanutí ulceróznej kolitídy a  je tiež dobré dodržiavať bezzvyškovú diétu, pričom treba vylúčiť hrubú, nerpozpustnú vlákninu. Malé množstvá rozpustnej vlákniny sú zvyčajne dobre znášané. Treba mať ale na pamäti, že čím menej vlákniny zjeme, tým viac odľahčíme črevo a spomalíme črevnú pasáž, čo je v aktívnom štádiu črevného zápalu želaný efekt.

O diéte je vždy vhodné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

Vláknina

Vláknina je nestráviteľná súčasť stravy rastlinného pôvodu. Nachádza sa v zelenine, ovocí, obilninách, orechoch a semenách. V zdravom tráviacom trakte podporuje správne trávenie, rast „dobrých“ baktérií v čreve a celkovo je zdraviu prospešná. Avšak u pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou je na mieste opatrnosť. Počas aktívneho štádia ochorenia a pri zúženiach čreva sa považuje jej konzumácia za nevhodnú.

Rozlišujeme dva typy vlákniny – vo vode rozpustnú a nerozpustnú.

Rozpustná vláknina má schopnosť vstrebávať vodu z čreva a nadobúdať gélovitú konzistenciu. Tak sa spomalí črevná pasáž, zredukujú sa hnačky, a tým aj straty vody a zlepší sa vstrebávanie živín. Konzumácia primeraného množstva rozpustnej vlákniny môže zlepšovať príznaky ochorenia (hnačku).

Nerozpustná vláknina naopak zväčšuje objem stolice, podporuje peristaltiku a urýchľuje prechod tráveniny črevom, čím zhoršuje hnačku. Konzumácia nerozpustnej vlákniny podstatne zhoršuje priebeh ochorenia a príznaky, ako sú kŕče, nafukovanie, bolesť brucha, pri Crohnovej chorobe aj ulceróznej kolitíde. Pri zúženiach čreva môže spôsobiť akútnu črevnú nepriechodnosť (ileus). Vynechanie nerozpustnej vlákniny počas aktívneho štádia Crohnovej choroby je preukázateľne spojené s ústupom zápalu a zlepšením príznakov.

Nerozpustná vláknina sa nachádza v tvrdých a tuhých častiach rastlinných produktov, napr. v šupkách a obaloch semien.

Väčšina rastlinných potravín obsahuje obidva typy vlákniny. Pacienti s Crohnovou chorobou, ak ich zhoršenie nie je príliš vážne a nie je prítomné zúženie čreva, môžu opatrne skúsiť konzumáciu ovocia a zeleniny. Dôležité je však ovocie a zeleninu zbaviť tvrdých a vláknitých častí a použiť iba jemnú dužinu. To znamená dobre ošúpať, odstrániť tvrdé a vláknité časti a semienka a najlepšie uvariť, resp. do mäkka udusiť. Dobre znášané sú napr. jablkové pyré, varená tekvica, zemiaky, sladké zemiaky, melón a tiež mäkké, dužinaté ovocie (pri hnačke je ho vhodné tiež uvariť).

Obilná vláknina (celozrnné potraviny), strukoviny, kapustová zelenina, orechy a semienka nie sú vhodné vôbec. Pre pacientov s Crohnovou chorobou sú pri zúženiach čreva obzvlášť rizikové potraviny ako kapusta, hrozno, kukurica, čerešne a im podobné. Tieto majú na svedomí väčšinu akútnych upchatí čreva a nutnosť hospitalizácie, prípadne až operácie nepriechodného zúženého úseku.

 

Dráždivé potraviny

Všeobecne sú horšie znášané:

  • Vyprážané a mastné jedlá. Prispievajú k hnačke a nafukovaniu, ak nie je tuk v čreve dobre vstrebaný. Príznaky sú preto častejšie u pacientov so zápalom v tenkom čreve a po resekciách tenkého čreva.
  • Korenené a ostré jedlá, prispievajú k hnačke.
  • Nafukujúce potraviny (brokolica, karfiol, cesnak atď.) a sýtené nápoje spôsobujú nafukovanie a bolesť.
  • Nápoje s obsahom kofeínu. Zrýchľujú črevné pohyby a môžu vyvolať alebo zhoršiť hnačku.
  • Alkohol je dobré obmedziť, hoci príležitostná a striedma konzumácia nie je zakázaná.
  • Sladkosti a jedlá s vysokým obsahom skadkého cukru môžu zhoršiť hnačky.

Pitný režim

Denne sa odporúča dospelému človeku vypiť 2 litre tekutín. Pri stratách potením alebo hnačkou by toto množstvo malo byť samozrejme vyššie. Jednoduchým ukazovateľom správnej hydratácie je farba moču – mal by byť svetložltý, až číry. Vhodné nápoje sú: čistá voda, vodou zriedené ovocné šťavy (bez dužiny). Optimálna je izbová teplota nápoja, ľadové nápoje môžu vyvolať kŕče. Treba piť radšej pomaly, ako veľké objemy naraz (zaťaženie tráviaceho traktu, riziko prehltnutia väčšieho množstva vzduchu). Sýtené nápoje nie sú vhodné. Sladké nápoje môžu zhoršiť hnačku.

 

Po dosiahnutí remisie, čiže po ústupe zápalu je vhodné opatrné a postupné (s odstupom niekoľkých dní) pridávanie jednotlivých potravín a sledovanie, či nespôsobujú ťažkosti (aj pomocou stravovacieho denníka).

 

Mohlo by Vás zaujímať

Diétne princípy pri črevných zápaloch

Recepty vhodné pri vzplanutí črevného zápalu

Malé jedlá (raňajky, večere, chuťovky)
Polievky
Hlavné jedlá
Dezerty