Gél z kaktusovej rastliny aloe vera sa ukazuje ako vhodný doplnok liečby u pacientov s ulceróznou kolitídou. V ďalšom z článkov o doplnkovej liečbe črevných zápalových ochorení sa venujeme tejto zaujímavej rastlinke.
Aloe vera
Aloe vera je kaktusovitá rastlina so zelenými, úzkymi listami v tvare dýky plnými lepkavého gélu. Do Európy bola dovezená z Afriky v šestnástom storočí. Starovekí Egypťania nazývali aloe vera „rastlinou nesmrteľnosti“ a ukladali ju medzi pohrebné dary pochovávané spolu s faraónmi.
Počas uplynulých desaťročí lekárske výskumy potvrdili priaznivé účinky aloe vera v mnohých oblastiach, vrátane pokožky, tráviacich funkcií, imunitných funkcií a zdravia ústnej dutiny. Výskumy ukázali, že aloe vera obsahuje niekoľko účinných látok, ktoré podporujú zdravie nášho tela. Medzi tieto látky patria aloín, aleozín emodín ale aj ďalšie,manózy, antrachinóny, laktívny a mastné kyseliny.
Viaceré štúdie poukazujú na to, že Aloe vera zlepšuje hojenie žalúdočných vredov, podporuje činnosť čriev čriev, pomáha tráviacemu traktu absorbovať výživné látky z prijatej potravy do krvného obehu a zlepšuje činnosť pankreasu: Aloe takisto ovplyvňuje črevnú mikroflóru, tým že zabraňuje premnoženiu nežiadúcich baktérií v hrubom čreve čím zabraňuje hnilobným pochodom.
Preparáty Aloe vera v súčasnosti existujú vo forme gélu používaného povrchovo, vo forme tekutiny a vo forme kapsúl. Mnohé štúdie uvádzajú účinnú dávku čistého Aloe vera gélu v dávke 100-200ml/deň rozdelených na 3-4 dávky, čím sa dosiahne jeho primeraná koncetrácia v krvi nepretržite počas celého dňa. Štúdie sa zhodujú, že dôležitá je nielen dávka gélu, ale aj dĺžka jeho užívania.
Priaznivé účinky Aloe vera skúmali vedci na experimentálnych modeloch IBD zápalu hrubého čreva u potkanov. Pri pravidelnom podávaní Aloe vera vo forme tekutého gélu došlo k zlepšeniu poškodenia hrubého čreva a k zníženiu tvorby zápalových bielkovín ako sú TNFα a IL-1ß. V štúdii sa tiež uvádza, že hlavné zložky Aloe gélu – aloesin, aloín, aloe-emodín, dokázali znížiť aktivitu enzýmu (myeloperoxidáza), ktorý reguluje aktivitu časti bielych krviniek zodpovedných za boj proti infekcii, čo mohlo mať vplyv na aktivitu IBD. Samotný mechanizmus účinku, je však doposiaľ neznámy (1).
Klinické skúsenosti s Aloe vera pri ulceróznej kolitíde
Dr. Langmead z anglickej Kráľovskej nemocnici v Londýne realizoval klinickú neúčinnou látkou (placebom) kontrolovanú štúdiu na súbore 44 pacientov s ľahkou až stredne ťažkou formou ulceróznej kolitídy, pri ktorej testovali tekutinu obsahujúcu gél Aloe vera v dávke 100ml dvakrát denne po dobu 4 týždňov. U pacienti užívajúcich gél z Aloe vera sa ochorenie zlepšilo u 47% pacientov, zatiaľčo u pacientov užívajúcich placebo iba u 14% % (2). Počas štúdie nezaznamenali žiadne závažné nežiaduce účinky. Dávka gélu aloe vera použitého v tejto štúdii bola maximálna odporúčaná výrobcami, tolerovaná veľkým počtom jedincov, ktorí užívali tento výťažok Aloe vera z rôznych indikácii.
ZÁVER
Výťažky z rastliny Aloe vera sa ukazujú ako účinný doplnok liečby u pacientov s ulceróznou kolitídou a môžu zlepšiť kvalitu života pacientov s IBD. Klinických skúseností je však zatiaľ málo a pre potvrdenie jeho účinkov je však dôležité realizovať ďalšie štúdie. Aloe vera je v doporučenom dávkovaní veľmi bezpečné, nie sú známe žiadne vážne vedľajšie účinky.
Referencie
- Park M-Y, Kwon H-J, Sung M-K. Dietary aloin, aloesin, or aloe-gel exerts anti-inflammatory activity in a rat colitis model. Life sciences. 2011;88(11-12):486-92.
- Langmead L, Feakins RM, Goldthorpe S, et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral aloe vera gel for active ulcerative colitis. Alimentary pharmacology & therapeutics. 2004;19(7):739-47. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15043514
Mohlo by Vás zaujímať
Životospráva pri ulceróznej kolitíde
Kurkumín v liečbe črevných zápalových ochorení
Boswellia serrata v liečbe črevných zápalových ochorení
Fekálna mikrobiálna transplantácia je nová účinná liečba ulceróznej kolitídy