Ultrazvukové vyšetrenie je neinvazívne bezbolestné vyšetrenie bez dokázaných škodlivých účinkov, ktoré je možné realizovať aj u tehotných žien. Metóda je založená na registrácii vĺn vysielaných sondou a odrážajúcich sa od tkanív naspäť k sonde. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia brušnou sondou možno vyšetriť za vhodných podmienok a dobrej spolupráci pacienta s lekárom pečeň, žlčník, žlčové cesty, pankreas, slezinu, črevá, obličky, močový mechúr a u mužov prostatu. Kvalita vyšetrenia je ovplyvnená množstvom vzduchu v tráviacom trakte, ale aj samotnou echogenitou pacienta.
Dôvody vyšetrenia
Sonografické vyšetrenie dutiny brušnej je vzhľadom na neinvazívnosť, bezbolestnosť a rýchlosť vyšetrenia s okamžitým výsledkom prvou metódou realizovanou pri ťažkostiach spojených s tráviacim a močovým traktom ako sú bolesti brucha, opakované vracanie, palpačne hmatné zväčšené orgány (slezina, pečeň, obličky), hmatná rezistencia nejasnej etiológie (podozrenie na cystu, nádor), ochorenia obličiek (zápal, kamene, iné), ale aj poraneniach dutiny brušnej.
Príprava na vyšetrenie
Deň pred vyšetrením pacient nekonzumuje stravu, ktorá zvyšuje plynatosť tráviaceho traktu (čerstvý chlieb a pečivo, strukoviny, hlúboviny, kapusta, alkoholické nápoje, sýtené minerálne vody a iné sýtené nápoje, mliečne výrobky). Po konzultácii s lekárom je pred vyšetrením vhodné užitie aj lieku zamedzujúcemu nadmernej plynatosti. Na samotné vyšetrenie príde pacient po 5-6 hodinovom lačnení vrátane vody. Pravidelne užívané lieky je možné zapiť s malým dúškom nesýtenej vody, t.j. bez bubliniek. Od polnoci pred vyšetrením by pacient nemal nefajčiť, nežuť žuvačky, cmúľať cukríky, pretože prehĺtaný vzduch v žalúdku a črevách ruší sonografický obraz a tým znižuje kvalitu vyšetrenia. Hodinu pred vyšetrením pacient, pokiaľ je to možné, nemočí, aby bol dostatočne naplnený močový mechúr.
Priebeh vyšetrenia
Pred vyšetrením je potrebné obnaženie vyšetrovanej časti tela pacienta. Pri vyšetrení je pacientovi na vyšetrovanú oblasť nanesený bezfarebný vodový gél, ktorý nezanecháva škvrny na oblečení. Samotné vyšetrenie je realizované priložením sondy na povrch tela. Počas vyšetrenia môže lekár vyzvať pacienta na zadržanie dychu alebo zmenu polohy na lepšie zviditeľnenie vyšetrovaných orgánov. Lekár hodnotí na vyšetrovaných orgánoch ich veľkosť, tvar, uloženie a štruktúru ako aj prítomnosť zápalových zmien, nádoru, cýst alebo kameňov.
K zvýšeniu kontrastu obrazu a tým aj zvýšením citlivosti vyšetrenia môže lekár použiť kontrastnú látku (mikrobubliny neškodného plynu), ktorá sa podáva cez ústa alebo injekčne do žily.
Výsledok vyšetrenia je pacientovi oznámený ihneď po ukončení vyšetrenia.