Pacienti s Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou pomerne často podstupujú kolonoskopické vyšetrenie. Kolonoskopia je vyšetrenie celého hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva pomocou ohybného optického prístroja (kolonoskopu). Prístroj sa zavádza cez konečník. Kolonoskop má priemer približne rovnaký ako je priemer detského malíčka (10-13mm) a dĺžku asi 1,6-1,8 metra. Pomocou optického systému pozoruje lekár na monitore počas vyšetrenia reálny obraz sliznice hrubého čreva a dokáže rôzne zmeny sliznice ako jezápal alebo nádor. Kolonoskop naviac umožňuje lekárovi odobrať vzorky tkaniva na ďalšie posúdenie (histológiu) pri podozrení na nádorové alebo zápalové ochorenie čreva, odstrániť nežiaduce drobné výrastky sliznice (polypy) alebo zastaviť slizničné krvácanie.
Samotné vyšetrenie trvá v priemere 20-40 minút v závislosti od náročnosti vyšetrenia a anatomických pomerov. Ak je potrebné vykonať počas vyšetrenia malý zákrok, ako je napríklad odstránenie polypov, vyšetrenie môže trvať dlhšie.
Dôvody vyšetrenia (indikácie)
Medzi dôvody ku kolonoskopickému vyšetreniu u pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou patrí potvrdenie zápalu hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva, posúdenie aktivity ochorenia ako aj priebehu pri zmene terapie. Vyšetrenie je navyše indikované pri nových ťažkostiach pacienta ako krvácanie z konečníka, nejasných bolestiach, poruchách pasáže – pri zápche alebo hnačkách alebo nadmernej plynatosti.
Kolonoskopické vyšetrenie je taktiež indikované u pacientov s chronickým zápalovým ochorením hrubého čreva v trvaní viac ako 8-10 rokov ako skríningová metóda na odhalenie včasných nádorových zmien.
U zdravých osôb býva kolonoskopické vyšetrenie indikované pri rôznych ťažkostiach s trávením alebo stolicou ako aj pri pozitívnom vyšetrení stolice na skryté (okultné) krvácanie. Vyšetrenie je navyše indikované u všetkých osôb nad 50 rokov ako súčasť prevencie rakoviny hrubého čreva. Skôr sa indikuje u tých , ktorý už mali v rodine rakovinu u príbuzného v nižšom veku (tj pod 60 rokov).
Príprava na vyšetrenie
Príprava na kolonoskopické vyšetrenie je veľmi dôležitá. Výpovedná hodnota vyšetrenia stúpa s kvalitou vyčistenia čreva. Samotná príprava začína tri dní pred vyšetrením, kedy by mal pacient na minimum obmedziť potraviny zanechávajúce v čreve ostatky ako sú jadierka, zrnká, kôstky a šupky (typicky hrozno s jadierkami, paprika, paradajka, sezam, oriešky a podobné).
Každý pacient dostane pred vyšetrením špeciálny prípravok (preháňadlo) na vyčistenie hrubého čreva. tento sa užíva deň pred vyšetrením, prípadne aj ráno v deň vyšetrenia. Typ prípravku ako aj spôsob prípravy určuje lekár, ktorý bude dané vyšetrenie realizovať.
Existujú dva spôsoby prípravy preháňadlom. Prvý prístup je pre pacienta komfortnejší a zahŕňa užitie preháňadla spolu s dostatočným množstvo tekutín, t.j. 2-4 litre tekutín (čistá voda, čaj, jablková šťava – nie dreň, bujón, nie kávu – farbí sliznicu čreva) v poobedných a podvečerných hodinách pred vyšetrením. Druhý prístup je rozdelený na dve časti. Počas tohto prístupu vypije pacient polovicu preháňadla v poobedných hodinách deň pred vyšetrením a druhú polovicu 4-6 hodín skoro ráno v deň samotného vyšetrenia. Tento prístup je pre pacienta menej pohodlný, avšak črevo je zvyčajne lepšie pripravené. Znakom dobrej prípravy pacienta je, aby mu namiesto formovanej stolice už z konečníka tiekla len svetlá hnedá alebo čistá voda. Samotný prípravok začína účinkovať po 1-3 hodinách.
Pred samotným vyšetrením môže pacient užiť s malým množstvom vody lieky.
Už pri objednávaní sa na vyšetrenie je potrebné upozorniť lekára na ochorenia, na ktoré sa liečite a lieky, ktoré užívate. Obzvlášť dôležité sú najmä lieky ovplyvňujúce krvácanie (kyselina acetylsalicylová, klopidogrel, warfarin a iné antikoagulanciá) a lieky pri cukrovke (antidiabetiká). Lieky na zníženie zrážania krvi sa obvykle niekoľko dní pred vyšetrením po konzultácii s lekárom dočasne vysadia alebo sa zamenia za lieky s menším rizikom krvácania počas zákroku. Rovnako je nutná úprava liekov užívaných pri cukrovke, ktorých dávka sa podľa inštrukcií lekára deň pred vyšetrením a v deň vyšetrenia dočasne znižuje. K vyšetreniu je potrebné priniesť výsledky vyšetrenia krvného obrazu a hemokoagulačných testov starých nie viac 7-10 dní. Tieto sú dôležité, ak by bolo potrebné vykonať počas vyšetrenia nejaký zákrok.
Niektoré liečivá podávané počas vyšetrenia môžu ovplyvniť pozornosť pacienta, utlmiť vnímanie až navodiť ospalosť. Pacient po podaní týchto liečiv nesmie viesť motorové vozidlo a vykonávať činnosti vyžadujúce plnú pozornosť nasledujúcich 24 hodín po vyšetrení. Ak pacient dostane počas kolonoskopie lieky musí z tohto dôvodu prísť na vyšetrenie v sprievode druhej osoby.
Priebeh vyšetrenia
Tesne pred vyšetrením sa pacient prezlečie do špeciálnych krátkych nohavíc s otvorom pre zavedenie prístroja, ktoré uľahčia vyšetrenie a zabezpečia intimitu pacienta. Odloží si šperky, hodinky a vyberie zubnú protézu. V niektorých centrách je po konzultácii lekára s pacientom, podaná injekcia s liekom proti bolesti (analgetikum) a sedatívum (uvoľní napätie a niekedy spôsobí aj ospalosť). Cieľom je zabezpečiť bezbolestnosť vyšetrenia. V indikovaných prípadoch alebo na žiadosť pacienta je možné vyšetrenie aj v plnej narkóze. V tomto prípade zabezpečuje narkózu anesteziológ a je potrebné vopred absolvovať interné predoperačné vyšetrenie.
K vyšetreniu uloží zdravotná sestra pacienta do polohy v ľahu na ľavý bok na vyšetrovacom stole. Vyšetrenie začína lekár vyšetrením konečníka zrakom a palpačne. Následne cez análny otvor zavedie prístroj do konečníka a postupuje do ďalších častí hrubého čreva. Počas vyšetrenia je občas potrebná zmena polohy (otočiť sa na chrbát alebo pravý bok), pri ktorej pomáha pacientovi zdravotná sestra. Pokiaľ cíti pacient počas vyšetrenia intenzívnejší tlak alebo bolesť, je nutné na to upozorniť lekára. V takomto prípade je možné podanie vyššej dávky lieku proti bolesti.
O výsledku kolonoskopického vyšetrenia je pacient informovaný ihneď po ukončení vyšetrenia. Pokiaľ boli pri vyšetrení odobraté vzorky sliznice na histologické vyšetrenie, ich výsledok býva dostupný o 3-10 pracovných dní.
Po nekomplikovanom kolonoskopickom vyšetrení môže ísť pacient domov asi za pol hodinu. V domácom prostredí nie je potrebná žiadna špeciálna diéta avšak pacientom je doporučené konzumovať ľahko stráviteľné potraviny. Ak sa počas vyšetrenia vykonáva špeciálny zákrok, alebo v zriedkavých prípadoch ak došlo ku komplikácii pacient býva prijatý do nemocnice na odsledovanie stavu. Konkrétny postup a diétne opatrenia určuje lekár podľa stavu pacienta a samotného výkonu.
Komplikácie
Niektorí pacienti netolerujú dobre prípravok na prípravu na vyšetrenie a môže u nich vyvolávať pocit na vracanie. V takom prípade treba upovedomiť lekára, ktorý predpíše iné preháňadlo na prípravu.
Samotné komplikácie sú pri kolonoskopii našťastie veľmi vzácne. Medzi málo závažné patrí drobné krvácanie po dobere vzoriek alebo iných zákrokoch na sliznici, alergická reakcia na podané liečivá alebo príliš hlboké zaspatie po podaní tlmivých liekov. U pacientov s ochoreniami srdca alebo ciev sa môže v dôsledku stresu zhoršiť ich základné ochorenie.
Najvážnejšou kompikáciou je drobné prederavenie steny čreva počas vyšetrenia, takzvaná perforácia. Táto je našťastie veľmi zriedkavá a vyskytuje sa približne u 1 z 500 – 1000 kolonoskopií. Riziko stúpa ak sa odstraňujú polypy alebo ak je črevo veľmi silne zapálené. Z tohto dôvodu, ak pacient pociťuje po kolonoskopii nejaké ťažkosti ako sú silnejúce bolesti brucha, zimnica, horúčka, vracanie, nevoľnosť, krvácanie z konečníka je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára.