Vzťah medzi potravinovými prísadami a črevnými zápalovými chorobami

Jednou z horúcich tém, ktoré sa v poslednej dobe diskutujú na kongresoch a v odbornej literatúre je možné spojenie medzi potravinárskymi prísadami a chronickými črevnými zápalovými ochoreniami.

Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída vznikajú ako narušenie črevnej bariéry. Presná príčina nie je známa, uvažuje sa o oslabení vrodenej imunity, absencii ochranných imunitných faktorov alebo o narušení ochrannej vrstvy slizničného hlienu vonkajšími faktormi. Následne prenikajú do sliznice črevné baktérie, organizmus ich nedokáže spoľahlivo odstrániť a rozbieha sa ničivý črevný zápal, ktorý postupne narúša črevnú stenu

Diéta je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú jednak zloženie črevnej flóry a jednak integritu črevnej sliznice.

V poslednej dobe sa objavilo veľa odborných prác, ktoré preukázali, že prísady používané v potravinárskom priemysle môžu viesť k črevný zápalom. Ako uviedol Prof. Arie Levin na nedávnom európskom kongrese ECCO, najviac dôkazov o škodlivosti bolo publikovaných o emulgátoroch a zahusťovadlách.

 

Emulgátory (ang. emulsifiers) sú látky, ktoré umožňujú stabilizáciu emulzie vody a tukov a bežne sa používajú ako stabilizátory tukov v potravinách ako sú majonézy, zmrzliny, torty alebo homogenizované mlieko.  Ich použitie je veľmi rozšírené a ak pozeráte na zloženie potravín majú označenie E400 až E499 (emulgátori). 

Medzi najvýznamnejšie emulgátori patria polysorbát 80 (E433) a karboxymetylcelulóza (E466). Ukázalo sa, že tieto látky stenčujú ochrannú vrstvu sliznice, zvyšujú prerastanie baktérií v sliznici, zvyšujú priepustnosť (permeabilitu čriev) a vedú k dysbióze črevnej flóry. Tieto chemikálie sa používajú na emulgáciu v mliečnych a pekárenských výrobkoch a spracovaných mäsových výrobkoch. Ich pridanie do stravy pokusných zvierat viedlo k rozvoju vredov a črevného zápalu. Obzvlášť, pokiaľ nebolo v strave dostatok vlákniny.

Maltodextríny sú polyméry glukózy so 4-20 glukózovými jednotkami, ktoré sa používajú ako potravinové zahusťovadlá. V hlodavcoch a bunkových modeloch môžu poškodiť vrstvu slizníc, zvýšiť tvorbu biofilmu adherentných invazívnych  E coli a zhoršiť likvidáciu baktérií napríklad Salmonel makrofágmi 

 

Karagénan (tiež karagen, ang. carrageenan, E407) je skupina lineárne sulfátových polysacharidov, ktoré se získavajú extrakciou z červených mořských řas.  Lamda a iota karagénany sa používajú ako zahusťovadlá napríklad v syroch a krémoch. Ukázalo sa, že tieto prísady spôsobujú oslabenie integrity tesných spojov sliznice, narušenie črevnej flóry a následné vytváranie vredov na sliznici hrubého čreva. Napríklad u pokusných morčiat viedlo každodenné požívanie karagénanov v pitnej vode počas 30 dní k rozvoju vredov u 100% pokusných zvierat.

 

 

Okrem emulgátorov a zahusťovadiel boli publikované aj práce o ďalších potravinárskych prísadách, dôkazy sú však menej jasné. U oxid titaničitého (E171), ktorý sa používa ako bieliaci prostriedok v bielych potravinách, sa napríklad preukázalo, že zhoršuje zápal čreva u pokusných myšiek. Takisto nadbytok kuchynskej soli (chloridu sodného) môže mať prozápalový účinok. Teoreticky sa uvažuje aj o  siričitanoch (sulfitoch, E221-E228), ktoré sa používajú na ochranu potravín. Siričitany môžu ovplyvniť metabolizmus sulfidov, ktorý je významný u pacientov s ulceróznou kolitídou.

 

Záverom možno konštatovať, že pribúdajú vedecké dôkazy, že viaceré emulgátori a zahusťovadlá používané v potravinárskom priemysle narúšajú črevnú sliznicu a môžu viesť ku rozvoju črevných zápalových ochorení alebo ich priebeh zhoršovať. Hoci definitívne dôkazy môžu priniesť až veľké humánne štúdie, už na základe dnešných štúdií sa zdá byť rozumné doporučiť pacientom s črevnými zápalmi, aby obmedzili príjem potravín, ktoré obsahujú vyššie zmieňované emulgátori a zahusťovadlá ako je polysorbát 80 (E433), karboxymetylcelulóza (E466), maltrodextríny, karagenan (E407) a možno aj oxid titaničitý (E171) a siričitany (E221-E228).


Mohlo by Vás zaujímať

Doporučenia renomovanej lekárskej organizácie ECCO pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy preložené do slovenčiny

Liečba ulceróznej kolitídy

Pridaj komentár