Liečba Crohnovej choroby závisí od miesta postihnutia čreva a závažnosti ochorenia. Zvyčajne sa rozlišuje úvodná liečba na dosiahnutie úľavy od ťažkostí, takzvaná indukčná liečba, a liečba na udržanie remisie. Vo všeobecnosti je liečba pri Crohnovej chorobe dlhodobá, vo väčšine prípadov je potrebná na celý život. Pri vysadení udržiavacej liečby dochádza totiž u veľkej väčšiny pacientov k návratu ochorenia (relapsu).
Pri liečbe ľahkých foriem Crohnovej choroby sa používajú tabletky mesalazínu (Pentasa alebo Salofalk) alebo lokálne pôsobiace glukokortikoidy – budezonid (Entocort, Budenofalk). Mesalazín je zrejme účinnejší pri postihnutí hrubého čreva, budezonid pri postihnutí konca tenkého čreva (terminálneho ilea).
Mohlo by Vás zaujímať: Účinnosť liečby aminosalicylátmi u pacientov s Crohnovou chorobou
Liečba stredne ťažkých až ťažkých foriem sa liečba zvyčajne zahajuje pomocou glukokortikoidov (Prednison alebo Medrol). Tieto majú rýchly nástup účinku, zvyčajne už po prvých užitiach lieku sa začne stav pacienta rýchlo zlepšovať. Bohužiaľ dlhodobá liečba kortikoidmi je zaťažená vysokým výskytom neraz závažných vedľajších účinkov. Keďže po vysadení glukokortikoidov dochádza v 80% k návratu ťažkostí, je potrebná nejaká forma udržiavacej imunosupresívnej liečby.
Mohlo by Vás zaujímať: Glukokortikoidy: Všetko čo potrebujete vedieť o liečbe pri Crohnovej choroby a ulceróznej kolitíde
Medzi najčastejšie používané imunosupresíva patria azatioprín a biologické lieky infliximab, adalimumab, vedolizumab alebo ustekinumab. Azatioprín sa užíva denne v tabletkách. Infliximab sa podáva v centrách pre biologickú liečbu ako infúzia každé štyri až osem týždňov. Adalimumab sa užíva v injekciách každé jeden až dva týždne a pacient si ho môže podávať sám.
Mohlo by Vás zaujímať: Biologická liečba črevných zápalových ochorení blokátormi TNFα
Medzi najnovšie lieky na liečbu Crohnovej choroby patria vedolizumab a ustekinumab, ktoré sú dostupné od roku 2016. Vedolizumab sa podáva vo forme infúzií. Úvodné infúzie sa podávajú tri v priebehu 6 týždňov a potom každé 4-8 týždňov. Druhým novým liekom je ustekinumab, ktorý sa podáva ako úvodná infúzia a potom ako podkožná injekcia raz za dva až tri mesiace. Výhodou vedolizumabu je že pôsobí iba v čreve, v podstate nie sú známe žiadne systémové vedľajšie účinky. Ustekinumab sa ukazuje takisto ako mimoriadne bezpečný liek.
Mohlo by Vás zaujímať:
Vedolizumab v liečbe Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy
Ustekinumab v liečbe Crohnovej choroby.
Pri Crohnovej chorobe je dôležité prestať fajčiť. Fajčenie zhoršuje ochorenie, vedie ku komplikáciám a zvyšuje riziko operácií.
V akútnych štádiách alebo pri zúžení čreva je účinná tzv. bezzvyšková alebo nízkozvyšková dieta. Je to diéta s vylúčením vlákniny tj zeleniny, ovocia, cereálií, orechov a strukovín.
Crohnova choroba môže mať viaceré komplikácie. Medzi najčastejšie patria fistuly okolo konečníka (perianálne fistuly), zúženie čreva (stenóza) a rozvoj abscesov v brušnej dutine alebo okolo konečníka. Liečba fistúl okolo konečníka závisí od mnohých faktorov, najmä však od toho do akej miery spôsobujú pacientovi ťažkosti, aký je priebeh fistúl v oblasti konečníka malej panvy a či sú prítomné hnisavé dutinky v tkanive (abscesy). Pri symptomatických fistulách sa začína liečba antibiotikami. Na vyhojenie fistúl je indikovaná zväčša biologická liečba, ktorá môže byť doplnená chirurgickým zákrokom. Z biologík sa najčastejšie používa infliximab často v kombinácii s azatioprínom. Chirurgická liečba konečníka sa nazýva proktochirurgia. Jedná sa náročnú chirurgickú liečbu, ktorá si vyžaduje veľa skúseností.
Ak sa u pacienta rozvinie zúženie čreva je potrebná presná diagnostika pomocou magnetickej rezonancie alebo špeciálneho ultrazvukového vyšetrenia. Zúženie čreva môže byť podmienené zápalovým opuchom sliznice čreva (edémom) alebo zhrubnutím väziva (fibrózou) alebo ich kombináciou. Zúženie čreva spôsobené opuchom sa lieči medikamentózne a pomocou infúzií. Pacient musí dodržiavať bezzvyškovú diétu a niekedy sa musí podávať len výživa do žily (parenterálna výživa). V takom prípade musia byť pacienti zvyčajne hospitalizovaný.
Zápal aj zúženie môžu byť navyše komplikované prederavením čreva (perforáciou) a vytvorením hnisavých abscesov v brušnej dutine. Zúženie čreva sa môže zhoršiť až do tej miery, že dôjde k upchatiu čreva a jeho nepriechodnosti (ileus). Táto sa prejaví silnými bolesťami brucha a zástavou vetrov aj stolice. Jedná sa pritom o akútny vážny stav. Pri upchatí čreva, prederavení čreva alebo abscesoch je nevyhnutná chirurgická liečba, pri ktorej skúsený chirurg odstráni postihnutú časť čreva. Bližšie informácie o chirurgickej liečbe na Slovensku je možné získať na stránke www.ibdchirurgia.sk.
Mohlo by Vás zaujímať
Príznaky a diagnostika Crohnovej choroby
Životospráva pri Crohnovej chorobe
Prieskum ukázal, ktoré slovenské pracoviská operujú najviac pacientov s IBD.
IBD Kalkulačka; vypočítajte si aktivitu ochorenia online pomocou indexov, ktoré používajú lekári