Svetový deň IBD – 19. máj

Svetový deň črevných zápalových ochorení, alebo aj Svetový deň IBD, sa už tradične koná 19.mája vo viac ako 50 krajinách sveta.

Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o týchto závažných chorobách, podporiť viac ako desať miliónov ľudí na celom svete, ktorí žijú s IBD a apelovať na verejné inštitúcie, aby podnikli kroky na boj s týmito ochoreniami.

Svetový deň IBD, je koordinovaný a podporovaný organizáciami pacientov reprezentujúcimi viac ako 50 krajín na piatich kontinentoch a koordinovaný Európskou federáciou pacientských združení pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu (EFCCA). Prvý krát sa pripomenul v roku 2010 počas kongresu DDW v USA.

Symbolom Svetového IBD dňa je fialová stužka Mnohé asociácie IBD spojené so Svetovým dňom IBD používajú fialovú stuhu ako symbol povedomia a podpory pre ľudí žijúcich s IBD a snažia sa ukázať svetu, ako IBD ovplyvnil ich život.

Obrázok. Fialová stužka je symbolom Svetového dňa IBD

Viac informácií o Svetovom IBD dni je dostupných na stránke https://worldibdday.org/ , ktorú vytvorila a spravuje Európska federácia pacientských združení IBD (EFCCA). Jej členom je aj Slovenská pacientská organizácia Slovak Crohn Club. 

 

Mohlo by Vás zaujímať

Crohnova choroba

Ulcerózna kolitída