Príznaky a diagnostika Crohnovej choroby

Príznaky Crohnovej choroby

Najčastejšími príznakmi Crohnovej choroby sú bolesti brucha, hnačky, chudnutie, teploty, chronická únava a zápal v okolí konečníka, tzv fistuly alebo fisúry. Príznaky závisia od toho, ktorá časť tráviacej trubice je zapálená. Pri zápale tenkého čreva môže byť hlavným príznakom únava, chudnutie, teploty. Pokiaľ sa tenké črevo zúži pridružujú sa bolesti, najmä po jedle.

bolest brucha

Pri zápale hrubého čreva sú typické hnačky, často s prímesou krvi. Postihnutie konečníka sa prejaví bolesťami konečníka a výtokom. Zriedkavejšie je zápalové postihnutie ústnej dutiny s drobnými bolestivými vriedkami tzv aftami, postihnutie pažeráka alebo žalúdka.

Pri chronickom zápale, ktorý trvá niekoľko týždňov až mesiacov sa môžu, ale nemusia, rozvinúť komplikácie. Medzi vážne komplikácie patrí zúženie čreva v dôsledku zjazvovatenia, vytvorenie hnisavých kanálikov – fistúl do okolia čreva alebo konečníka a rozvoj dutiniek vyplnených hnisom  – abscesov.

V neposlednom rade podobne ako pri ulceróznej kolitíde môžu byť postihnuté aj mimočrevné orgány. Zápal môže postihnúť kĺby, chrbticu, kožu alebo oči. Pri krvácaní sa môže rozvinúť chudokrvnosť a pri dlhotrvajúcom zápale a užívaní kortikodov rednutie kostí – tzv osteoporóza. Z našich vlastných výskumov vyplýva, že na rozvoj osteoporózy najviac vplýva dlhotrvajúca zápalová aktivita ochorenia a užívanie Prednizonu.

Diagnostika Crohnovej choroby

Diagnóza Crohnovej choroby sa stanoví na základe preukázanie zápalu v organizme z krvi alebo stolice a pomocou zobrazenia zápalového postihnutia čreva pomocou endoskopie, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie.

V poslednej dobe sa za kľúčové laboratórne vyšetrenie považuje stanovenie kalprotektínu v stolici. Kalprotektín je bielkovina, ktorá sa nachádza v bielych krvinkách. Ak je v čreve prítomný zápal, biele krvinky sa vylučujú do stolice a s nimi aj kalprotektín. Pozitívna hodnota preto znamená prítomnosť zápalu v čreve, negatívna naopak aktuálny zápal vylučuje s vysokou presnosťou.

Kľúčovým vyšetrením zostáva kolonoskopia, nakoľko až 95% pacientov s Crohnovou chorobou má postihnutie konca tenkého čreva a/alebo hrubého čreva, ktoré je možné priamo vyšetriť pomocou kolonoskopu. Viac o endoskopických vyšetreniach je uvedené v osobitnom príspevku.

U pacientov s dokázanou Crohnovou chorobou sa v pravidelných intervaloch kontrolu aktivita ochorenia pomocou sledovania zápalových parametrov v krvi (CRP a leukocyty) alebo stolici (kalprotektín). Takisto sa pravidelne hodnotí aktivity ochorenia pomocou tzv. klinických alebo endoskopických indexov aktivity. 

Pri zhoršení stavu alebo podozrení na zhoršenie stavu sa opäť snažíme zobraziť zapálené úseky pomocou endoskopického vyšetrenia, ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie.

Oblasť konečníka a žlčových ciest sa vyšetruje najmä pomocou magnetickej rezonancie.

Mohlo by Vás zaujímať:

Crohnova choroba – úvod

Liečba Crohnovej choroby

IBD kalkulačka – vypočítajte si aktivitu ochorenia online pomocou indexov, ktoré používajú lekári.

Vyšetrenie kalprotektínu v stolici dokáže predvídať zhoršenie zápalového ochorenia čriev a často aj vyhnúť sa kolonoskopii

Doporučenia renomovanej lekárskej organizácie ECCO pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy preložené do slovenčiny

Prieskum ukázal, ktoré slovenské pracoviská operujú najviac pacientov s IBD.