Východoázijské bylinkové zmesy Fufangkushen a  Xilei San v liečbe ulceróznej kolitídy

Na stránke crohnika.sk sme už publikovali niekoľko článkov o čínskych bylinách, napríklad o indigo oficinalis. V tomto článku sú uvedené dve bylinné zmesy, ktoré sa v čínskej medicíne široko používajú: Fufangkushen a Xilei San. V oboch má silné zastúpenie už spomínané indigo a klinické výskumy ukazujú, že by mohli byť prínosom v liečbe pacientov s ulceróznou kolitídou. 

Ulcerózna kolitída v  Číne

Výskyt ulceróznej kolitídy v Číne za posledné desaťročia výrazne stúpol. Výskumy však naznačujú, že pacienti s ulceróznou kolitídou v Číne majú trochu iné klinický prejavy ako v západnej Európe. Napríklad v Číne má menšie percento pacientov (14%) mimočrevné príznaky ako v západných krajinách (40–50%), menej pacientov má vážnejšie črevné komplikácie (0,4 % vs 3–5 %) a menej pacientov potrebuje operáciu hrubého čreva. Tieto rozdiely sa vysvetľujú rasovými, geografickými vplyvmi ale spomína sa aj široké využívanie tradičných byliniek medzi čínskymi pacientami. V čínskych prieskumoch uvidelo viac ako 20 % pacientov, že sa liečili len čínskymi bylinami, 59,1 % sa liečilo kombináciou čínskej a západnej medicíny a len 18,6 % akceptovalo liečbu aminosalicylátmi a / alebo kortikosteroidmi. Nepochybne má tradičná čínska medicína potenciál a je obrovským zdrojom nových objavov v liečbe ulceróznej kolitídy.

Fufangkushen

Fufangkushen je zmes bylín, ktorá obsahuje Sophorae Flavescentis, Krvavec lekársky (Sanguisorba Officinalis L.), Indigo naturalis, Orchidea vzpriamená (Bletilla striata) a Sladkovka uralská (Glycyrrhiza uralensis). Táto zmes je zabalená v špeciálne pripravenej kapsule, ktorá sa rozpúšťa až v hrubom čreve.

Sophorae Flavescentis je rastlina hojne rastúca v Ázii, Oceánii a Pacifických ostrovoch. Injekcie zo sophory sa aplikujú počas podávania chemoterapie, aby sa znížila toxicita chemoterapie a výskyt jej iných nežiadúcich účinkov.

Krvavec lekársky sa vyskytuje na severe Euroázie (zasahuje až na Kamčatku a do Japonska) a v pacifickej časti Severnej Ameriky. V minulosti sa krvavec používal na zastavenie krvácania (z nosa alebo pri črevnej dyzentérii – ťažkých hnačkách s krvou), pri liečbe zápalov, krčových žíl a pohryznutiach hmyzom, dnes sa používa v homeopatii a v čínskej medicíne.

Indigo nautralis je sušená zmes pripravená z piatich rastlín, Baphicacanthus cusia, Polygonum tinctorium, Indigofera tinctoria, Isatis indigotica a Isatis tinctoria.  Pod názvom Qing dai sa používa v tradičnej čínskej medicíne po stáročia, najmä na liečbu psoriázy a krvácania zo slizníc. Má typickú fialovú farbu a v minulosti sa používala aj ako farbivo a atrament.

Orchidea vzpriamená známa aj ako hyacintová orchidea je 50 cm vysoká rastlina, ktorá kvitne na jar vo forme bledoružových kvetov, rastie v Japonsku, Kórei, Barme a Číne. Využíva sa v tradičnej čínskej medicíne na liečbu zažívacieho traktu, napr. vredov žalúdka.

Sladkovka uralská je kvitnúca rastlina typická pre Áziu, ktorá sa zbiera na jar a na jeseň, suší sa na slnku a v čínskej medicíne sa používa ako sladidlo. Korene tejto rastliny obsahujú podobne ako je európsky náprotivok Sladovka hladkoplodá (lékorica) glycyrrhizin, ktorý môže spôsobovať zvýšenie krvného tlaku, zadržiavanie soli a vody v organizme a nízke hladiny draslíka v krvi. Z týchto príčin by sa mali zvýšenému príjmu sladkovky vyhýbať ľudia s vysokým krvným tlakom, srdcovými ochoreniami a tehotné ženy.

Xilei San

Xilei San je bylinná zmes, ktorá sa bežne používa v tradičnej čínskej medicíne. Tento liek má dlhodobú tradíciu v liečbe povrchových aj hlbších vredových poškodení sliznice jazyka, hltana a ústnej dutiny. Tento liek je v Číne lacný a pre ľudí dobre dostupný, nie je známy žiaden vedľajší nežiadúci účinok tejto zmesi.

Zloženie a mechanizmus účinku Xilei San

Ide o zmes, ktorá obsahuje predovšetkým indigo naturalis, melón, kalcit, , prášok z čínskych perál prášok z kravských žlčových kameňov a chemické látky borax, borneol a chlorid amónny. Doteraz nie je presne jasné, akým liečebným mechanizmom táto bylinná zmes funguje. Japonskí vedci predpokladajú, že Xilei San ovplyvňuje tvorbu bielkoviny okludínu, ktorá zabezpečuje stabilitu bunkových obalov a zúčastňuje sa na bariérovej funkcii slizníc. Xilei san tiež vplýva na tvorbu faktora nádorovej nekrózy, ktorý sa účastní zápalových procesov v ľudskom organizme.

Fufangkushen a  ulcerózna kolitída

Dr. Gong a kolegovia skúmali účinnosť Fufangkushen v skupine 340 pacientov s aktívnou ulceróznou kolitídou. Títo pacienti bolo rozdelení do dvoch skupín v pomere 3:1. Prvá skupina dostávala zmes bylín Fufangkushen, druhá skupina mesalazín v dávke 4 gramy. Po 8 týždňoch sa zhodnotili výsledky. Oba lieky dosiahli podobnú účinnosť z hľadiska klinickej odpovedie (72,5 % pacientov liečených fufangkushenom v porovnaní so 65 % liečenými mesalazínom ako aj v navodení klinickej remisie (41% fufangkushen v porovnaní so 41% mesalazín . Takisto miera slizničného zhojenia zápalu bola  rovnaká – 55%. Autori štúdie nehlásili žiadne závažné vedľajšie účinky.

Xilei San a ulcerózna kolitída

Skupina japonských vedcov realizovala štúdiu so zmesou Xilei San na súbore 30 pacientov s ulceróznou kolitídou postihujúcou iba konečník (proktitída), u ktorých nebola úspešná doterajšia lokálna liečba (klyzmy alebo čapíky kortikoidov či mesalazínu). Časť pacientov v tejto štúdii dostávalo Xilei San vo forme čapíkov (0,1 g denne), zvyšná časť dostávala placebo. Po  14 dňoch liečby došlo k zlepšeniu ulceróznej proktitídy u takmer polovice (45,5%) pacientov, ktorí dostávali Xilei San, avšak ani u jedného v skupine pacientov dostávajúcich placebo. Po 6 mesiacoch bolo zlepšenie prítomné u 82 % pacientov liečených čapíkami s Xilei San, ale je u 17% liečených placebom. Rovnako sa pozoroval zlepšený nález na kolonoskopii i a pri histologickom vyšetrení u pacientov so Xilei San.

Čínski vedci neskôr publikovali štúdiu o 35 pacientoch s ľahkou až stredne ťažkou aktívnou ulceróznou proktitídou, ktorí všetci užívali  tabletkový mesalazín. Časť z týchto pacientov dostala navyše k mesalazínu na 8 týždňov klyzmy so Xilei San (1 g  v 60 ml klyzmy denne), druhá časť dostávala kortikoidové (dexametazónové) klyzmy (5 mg v 60 ml klyzmy denne). Už v 4. týždni sa v oboch skupinách klinicky zlepšilo rovnaké percento pacientov (88 vs 87 %), v 8. týždni rovnaká časť pacientov mala zlepšený nález na čreve pri endoskopii (75 vs 73 %). Táto štúdia teda preukázala, že klyzmy so Xilei San klyzmy majú rovnaké liečebné účinky ako klyzmy kortikoidov. Xilei San bolo tiež pacientami dobre znášané, neboli hlásené žiadne závažné nežiadúce účinky.

Záver

Výsledky klinických skúšaní z Číny a Japonska ukazujú, že tamojšie bylinné zmesi Fufangkushen aj Xilei San sa ukazujú byť účinné a bezpečné v liečbe ľahkých foriem ulceróznej kolitídy. Treba však poznamenať, že spomínané bylinné zmesi sú pre Slovákov pomerne exotické. Je veľmi náročné ich v našich podmienkach zaobstarať a bežný spotrebiteľ nedokáže overiť zloženie, pravosť a čistotu týchto zmesí. Aj keď čínski a japonskí autori uvádzajú veľmi sľubné výsledky liečby, pokiaľ sa neoveria aj v Európe, pacienti by nemali s neznámymi východoázijskými zmesami experimentovať.

 


Referencie

Sebepos-Rogers GM, Rampton DS. Herbs and Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterol Clin North Am. 2017;46(4):809-24. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29173523

Gong Y, Zha Q, Li L, Liu Y, Yang B, Liu L, et al. Efficacy and safety of Fufangkushen colon-coated capsule in the treatment of ulcerative colitis compared with mesalazine: a double-blinded and randomized study. Journal of ethnopharmacology. 2012;141(2):592-8. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21911045

Hao Y, Nagase K, Hori K, Wang S, Kogure Y, Fukunaga K, et al. Xilei san ameliorates experimental colitis in rats by selectively degrading proinflammatory mediators and promoting mucosal repair. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM. 2014;2014:569587. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25120575

Fukunaga K, Ohda Y, Hida N, Iimuro M, Yokoyama Y, Kamikozuru K, et al. Placebo controlled evaluation of Xilei San, a herbal preparation in patients with intractable ulcerative proctitis. Journal of gastroenterology and hepatology. 2012;27(12):1808-15. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22775479

Zhang F, Li Y, Xu F, Chu Y, Zhao W. Comparison of Xilei-san, a Chinese herbal medicine, and dexamethasone in mild/moderate ulcerative proctitis: a double-blind randomized clinical trial. Journal of alternative and complementary medicine (New York, NY). 2013;19(10):838-42. Pubmed: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23383973