Nové lieky pre pacientov s Crohnovou chorobou

Liečba Crohnovej choroby zaznamenala v posledných rokoch vďaka veľkému vedeckému úsiliu nesmierny pokrok. Lieky ako infliximab (Remicade, Inflectra, Remsima), adalimumab (Humira) alebo golimumab (Simponi) znamenali pre mnohých pacientov dlhodobú remisiu bez nutnosti užívať zle tolerované kortikoidy (Prednison alebo Medrol).

Podľa mojich skúseností okolo dvoch tretín pacientov s Crohnovou chorobou sa má pri tejto liečbe dlhodobo dobre.

 

Bohužiaľ ani tieto lieky neúčinkujú u každého. Navyše niekedy aj po úspešnom užívaní začne telo liek odmietať alebo prestane účinkovať. Pre takýchto pacientov sme až donedávna nemali veľa možností a boli sme nútení sa vrátiť ku kortikoidom alebo dokonca bola nutná operácia.

Pre týchto pacientov však prichádza nová nádej. Už čoskoro budú dostupné nové lieky z úplne nových skupín. Niektoré by sme vám radi predstavili.

Vedolizumab

Už čoskoro by mal byť aj na Slovensku dostupný liek vedolizumab (Entyvio),  ktorý predstavuje nový prístup k liečbe. Na rozdiel od horeuvedných liekov, ktoré blokovali zápalovú molekulu TNF alfa, je vedolizumab prvým z kategórie liekov, ktoré účinkujú iným mechanizmom. Blokuje takzváne integríny, čo sú molekuly, ktoré „lákajú“ do miesta zápalu biele krvinky. Ich zablokovaním sa tak potláča zápal. Liek sa užíva vo forme injekcií raz mesačne. Keďže je registrovaný v Európe, na špeciálnu výnimku je možné ho doviezť zo zahraničia Každopádne v súčasnosti už prebieha proces jeho kategorizácie, a ak bude úspešný, bude bežne dostupný aj na Slovensku

Šanca na horizonte

Okrem vedolizumabu sú v klinickom skúšaní dostupné nové nádejné lieky. Medzi tri najnádejnejšie patrí etrolizumab, mongersen a lieky blokujúce sfingozínové receptory. Etrolizumab je „novšou“ a ešte selektívnejšou verziou horeuvedeného vedolizumabu a blokuje vstup bielych krviniek do miesta zápalu.

Mongersen je úplne nová molekula, ktorá naopak zvyšuje hladiny telu vlastnej protizápalovej molekuly TGF beta. Užíva sa v tabletkách. Publikácia prvých výsledkov tohto lieku u pacientov s Crohnovou chorobou spôsobili vo vedeckých kruhom menšiu senzáciu . Dve tretiny pacientov, ktorý uživali mongersen dosiahli úplnú remisiu a to dokonca za dva týždne. Tí čo užívali placebo v 10%. Takéto rýchle a dramatické účinky zatiaľ nedosiahol pri liečbe Crohnovej choroby žiaden známy liek.

Tretím liekom , ktorý je takisto dostupný v klinickom skúšaní sú blokátori sfingozínových receptorov. Takisto účinkujú protizápalovo a to tým, že „uzamknú“ asi polovicu bielych krviniek v lymfatických uzlinách. Takisto sa jedná o tabletky- Prvý liek tejto skupiny sa s úspechom používa v liečbe roztrúsenej sklerózy (fingolimod).

Dostupnosť nových liekov

Nové lieky znamenajú novú nádej a rozširujú možnosti bojovať s Crohnovou chorobou. V špeciálnom režime sú už dostupné aj u nás, najmä v centrách biologickej liečby. Či už na špeciálne výnimky alebo v rámci klinickej štúdie. Ak by mal niekto záujem sa informovať nových možnostiach liečby,  IBD centre v Ružinove radi poskytneme bližšie informácie. Prípadne pošlite otázku cez náš formulár.

 

Pridaj komentár