Príliš intenzívne športovanie škodí črevám, ukázal systematický prehľad klinických štúdií

Lekárom bolo dlho známe, že pri extrémnej fyzickej námahe dochádza k narúšaniu činnosti tráviaceho traktu. Aký veľký dopad má namáhavé cvičenie na funkcie čreva si zisťovala komplexná prehľadová práca Dr. Costu publikovaná v najnovšom čísle renomovaného odborného časopisu Alimentary Pharmacology and Therapeutics. 

Autori po preskúmaní desiatok publikovaných štúdií zistili, že so zvyšujúcou sa intenzitou a trvaním cvičenia dochádza k pomernému zvýšeniu rizika poškodenia čreva a zhoršovaniu črevných funkcií. Konkrétne dochádza ku poškodeniu slizničných buniek čreva, narušeniu tesnosti črevnej epitelovej bariéry, k takzvanej zvýšenej permeabilite. Ľudovo povedané, črevo sa stáva viac netesným.Baktérie sú normálne v čreve bežne prítomné vo veľkých množstvách, sú však spoľahlivo „odizolované“ črevnou bariérou Pri jej narušení, napríklad pri extrémnej záťaži, môžu škodlivé baktérie a ich endotoxíny vo zvýšenej miere prenikať do sliznice a odtiaľ do krvného obehu. .Podľa výskumu toto môže viesť k akútnym alebo chronickým zdravotným komplikáciám.

Ako hraničná námaha, pri ktorej už dochádzalo k narúšaniu črevných funkcií sa ukázalo športové zaťaženie v trvaní 2 hodiny pri 60% maximálnej aeróbnej záťaže  -VO2max (stredne ťažká až ťažká námaha) a to bez ohľadu na stav fyzickej kondície jednotlivca. Narúčanie funkcie čreva narastalo so zvyšujúcou sa intenzitou a dĺžkou trvania cvičenia. Pri nadmernom cvičení boli pozorované nasledovné poruchy: stúpali markeri poškodenia čreva, črevná priepustnosť, prenikanie toxínov baktérií do krvi (endotoxémia), predlžovalo sa vyprázdňovanie žalúdka, spomaľovalo sa posúvanie potravy tenkým črevom (peristaltika a tzv črevný tranzitný čas) a zhoršovalo sa vstrebávanie živán (malabsorbcia). Zdá sa, že pridanie tepelného stresu z horúčavy a behu zhoršuje tieto markery gastrointestinálnych porúch.

V prehľade sa tiež zistilo, že pre pacientov, ktorí majú syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenie čriev, môže byť prospešná nízka až stredná fyzická aktivita. Zdravotné dôsledky intenzívnejšieho cvičenia neboli preskúmané, ale pravdepodobne by boli pre takýchto pacientov škodlivé.

Ako uviedol hlavný autor prehľadovej práce Dr. Ricardo Costa z Univerzity v Noting Hill v Austrálii.

„Napriek tomu, že sme potvrdili, že nadmerné cvičenie zhoršuje integritu a funkcie čreva, zistili sme niekoľko zhoršujúcich faktorov, ktorým možno predísť  a niekoľko stratégií prevencie, ktoré môžu zmierniť a potlačiť poškodené funkcie čreva“.

Pacienti s črevnými zápalmi, by sa preto mali nadmernej záťaži vyhýbať a uprednostňovať športové aktivity miernejšou alebo strednou mierou záťaže. Počas športovania by mali pozornejšie sledovať prípadné tráviace ťažkosti a pri ich objavení intenzitu športovania prerušiť alebo zmierniť.

 

 

Odborná referencia:

  1. R. J. S. Costa, R. M. J. Snipe, C. M. Kitic, P. R. Gibson. Systematic review: exercise-induced gastrointestinal syndrome-implications for health and intestinal disease. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 2017; DOI: 10.1111/apt.14157

Mohlo by Vás tiež zaujímať:

Životospráva pri Crohnovej chorobe

Životospráva pri ulceróznej kolitíde